Merak Ettikleriniz

 

Profesyonel Malzemeler Hakkında Temel Bilgiler:

 

 Lastikler:

 

Düz lastikler masa tenisinde en çok kullanılan ve özellikle masa tenisine yeni başlayan sporcuların tercih edebilecekleri lastiklerdir. Düz lastiklerin üst yüzeyleri topa iyi spin verebilen gergin yapıya sahiptir. Bu tip lastikler iyi kesik yapar, topa iyi falso verir ve aynı zamanda iyi şut özelliklerine sahiptirler.

Sitemizde satılan lastikler süngerlidir. 
Yumuşak süngerli olan düz lastikler genelde daha rahat top hakimiyeti ve daha iyi spin yapan lastikler olarak bilinirler. Oynaması çok daha rahat olan yumuşak süngerli lastikler aynı zamanda rahat kesikler için idealdir.

Sert süngerli lastikler daha atak ve hızlı lastikler olarak bilinirler. Şutlar ve hızlı spinler bu tip lastiklerde çok kuvvetlidir. Sert süngerli lastikleri daha çok sık antrenman yapan sporcular tercih etmelidir.

Sünger kalınlıkları lastiğin hızını ve az da olsa spin gucunu belirler. Sünger kalınlaştıkça hız ve spin artar ve kontrol hissi düşer. Örneğin 1.5-1.8mm süngerli lastikler daha kontrollü, ama kısmen daha yavaştır
2.0mm veya max kalınlıktaki lastikler daha atak ama kısmen daha kontrolsüz lastiklerdir.

Yeni başlayan sporcular veya ilk defa profesyonel kombinasyon kullanacak sporcular daha çok yumuşak süngerli ve ince süngerli lastikleri kullanmalıdır. Oyun tarzı veya tekniği gelişen sporcular zamanla daha sert hisli ve kuvvetli lastiklere geçiş yaparlar.

Kısa ve uzun tırtıklı lastikler daha teknik, belirli oyun stiline sahip olan sporcular tarafından tercih edilir. Yeni başlayan sporcular için çok tavsiye edilmez.

 

Sap cinsleri:

 

Tahtalar:

Profesyonel tahtalar genelde birkaç farklı ağaç katmanının birleştirilmesi ile üretilir. Genelde 3–5–7–9 farklı ağaç katmanının birleşimi ile oluşurlar.

DEF (defans) tahtaları genelde yumuşak ağaçlardan yapılır.
Topu fazla fırlatmayan yavaş ve kontrollü tahtalardır. Genelde kesik yapan veya savunma yapan sporcular bu tahtaları tercih eder.

ALL (allround) tahtaları hem atak yapan hem de savunma yapan tahtalardır. Yumuşak ve sert ağaçlardan oluşur. İlk defa profesyonel malzeme kullanacak sporcular bu tip tahtaları tercih edebilirler. Kontrollü ama aynı zamanda hücum oynayan sporcular da bu tarz tahtaları seçerler.

OFF (offensive) tahtalar daha sert yapılı ve diğer sınıftaki tahtalara göre daha az titreyen tahtalardır. Sürekli atak oynayan sporcular off sınıfındaki tahtaları tercih ederler. Bu tarz tahtalar hızlı oldukları için kontrol hissi düşük olur. Profesyonel malzemeleri ilk kez kullanacak olan sporcuların pek tercih etmemeleri gereken tahtalardır.

Karbon, titanyum, kevlar, aramid gibi kompozit malzemeler içeren tahtalar genelde hızlı tahtalardır, bu tip tahtalar, diğer tip tahtalara göre çok daha az titrer ve kontrol hissi genelde düşük olur fakat hafif yapılı ve hızlı tahtalar oldukları için birçok sporcu tarafından beğenilir.

Yeni başlayan sporcular veya oyun tarzını geliştirmek isteyen sporcular daha çok ALL sınıfındaki ekipmanları kullanmalıdırlar.

Doğru lastik ve tahta kombinasyonunu oluşturmak çok önemlidir 
Çok hızlı bir lastiği, bir defans tahtasına yapıştırmak çok doğru olmaz.
İlk defa profesyonel kombinasyon oluşturacağız diye pahalı ekipman alıp bir daha değiştirmemek yanlış bir mantıktır. Herkesin kendi oyun stiline göre farklı kombinasyon oluşturulmalıdır. Oyun geliştikçe farklı lastik veya tahtalar denenebilir.

Allround bir tahta üzerine yumuşak süngerli lastik veya kontrollü bir lastik çok iyi bir başlangıç profesyonel raketi olacaktır.

Seçtiğiniz tahta ve lastikleri talep ettiğiniz takdirde, bizler ücretsiz hazırlıyoruz ve kenar bandını da ücretsiz çekip, oynamaya hazır bir halde size gönderiyoruz.

Sitemizden profesyonel raket oluşturmak zevkli ve basit bir iştir. Lastiklerin kalınlıklarını ve renklerini belirleyin, (tahtanın her bir yüzüne, biri kırmızı diğeri siyah olacak şekilde iki adet lastik almanız gerekir) tahtanızı ve sap cinsini seçin, sepete ekleyip siparişinizi verin ve eğer yapıştırılmasını istiyorsanız en son adımdaki not bölümüne isteğinizi belirtin.

 

Hepsi bu kadar!

Keyifli alışverişler!

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR